Chodník na Bralce.

Autor: Marian Kopernický | 22.11.2013 o 20:11 | Karma článku: 6,43 | Prečítané:  785x

Takýto chodník môže vzniknúť  hlavne z ľudskej zvedavosti. Nieje tu preto, aby niečo spájal, aby po ňom kráčali ženy so sviečkami na cintorín, či muži s ešte teplým diviakom. Ani po ňom neprevážali vyťažené rudy a hrudy do doliny, ani tadiaľ deti neutekali zo školy radostné domov. Je to chodník iného druhu. Okružný, ale nie v kruhu... .

 

 

 IMG_6354.JPG

Bol to veru dobrý nápad, ale to sme na začiatku nevedeli. Na začiatku to bol iba nápad, ktorý bol inšpirovaný jedným z mojich bratrancov. Miesto pomerne známe a už dlhšie podozrivé, avšak ešte nepreskúmané. Čas tiež podozrivý – práve na Dušičky. Počasie  šedivo dušičkové , visiace, zakrývajúce. Nepršalo, tak sme šli.

 

Inak, na prvý pohľad obyčajný les, neznalý, po žltej prechádzajúci turista by si normálne nič nevšimol, nebyť nejakého výmyselníka, ktorý vymyslel že vytvorí okružný chodník lesom. A on ho tak vymyslel, ponaťahoval,  poskrúcal a poštveral,  že prechádzajúci po ňom prechádza po tých najnemožnejších miestach z celého lesa. Nesťažujem sa, naopak, práve v tom je skryté jeho čaro.

 

IMG_6276.JPG

 

 

Celé to pôsobí dojmom, akoby v tom úbohom lese boli skoncentrované všetky udalosti niektorej  zo stredovekých svetových vojen, ktoré  na pokoji ani kameň na kameni nenechali. Alebo že by hrozný oceľovo-pneumatický netvor v návale zlosti metal sebou a okolím, hádzajúci sa z výšky na zem či až pod zem. Ale, nechajme čo bolo, nech to bolo ako bolo, lebo to už bolo, už to nebude a prípadne, ak to ešte bude, tak potom to síce bude, ale určite inak ako to bolo.

 

 

IMG_6311.JPG

 

Búrlivé udalosti včerajška už nemajú s dneškom nič spoločné. V konároch ešte škriekajú rôzne lietajúce, ale inak je všade pokoj a kľud, bezvetrie a bezľudie.  Nikto od vtedy nepoupratoval, tak sa príroda sama  prispôsobila tomu, čo našla a tak pomaly ale iste zarastá, obrastá, vrastá a vyrastá všade tam, kde sa dá aj nedá. Machy, kry a stromy, byliny a maliny, korene, vetvy, haluzie, trávička a lišaj maličká .

 

 

IMG_6278.JPG

Pod Kečkou.

 

IMG_6281.JPG

Kečka.

 

IMG_6295.JPG

Na Kečke.

 

IMG_6302.JPG

Pri Kečke.

 

IMG_6303.JPG

Z Kečky.

 

 

IMG_6282.JPG

 

IMG_6307.JPG

 

IMG_6285.JPG

 

IMG_6321.JPG

 

IMG_6315.JPG

 

 

Nieje to však jednoduché vyrastať na tak doriadenom mieste: “Kam ma to zas odvialo? Dá sa tu vôbec zakoreniť? Kde je hore, kde dole? Tam niečo zavadzia! Nemôžem sa vystrieť! Pomóóc, podoprite ma, lebo padnem!“

 

 

IMG_6324.JPG

 

IMG_6330.JPG

 

IMG_6334.JPG

 

 

IMG_6308.JPG

 

Tak, ako je terén zložitý a dokrkvaný,  aj chodník je v tvare dlhého pokrúteného hada, ktorý by zožral aj vlastný chvost ak by ho v tme zazrel. Celú orientáciu preto musí návštevník odovzdať  značkám na stromoch a skalách. Stratiť sa práve tu by bola ozajstná pohroma, hlavne pre nás, keď sme si doma zabudli mapu a aj tradičné elektronicko-komunikačné zariadenia. Našťastie si tú zložitosť  uvedomili aj chodníkoznačiči, ktorí zelenou a bielou farbou nešetrili.

 

 

 

IMG_6346.JPG

 

Janova lúka je miestom, kde si môžeme vydýchnuť, uvoľniť sa, kde už nemusíme prísne strážiť  každý krok. Konečne rovná priestranná plocha a znamenie blízkeho konca – našej cesty.  Alebo konca zvieracích osudov, lebo vo vzduchu je cítiť  minulé ale aj aj budúce poľovačky. Išli sme ďalej, oddýchli sme si až v lístim zapadanom zátiší pri studničke a torze srnčej lebky.   

 

IMG_6352.JPG 

 

 

Pre toho, kto sa chce zorientovať: Chodník vychádza zo žltej turistickej značky vedúcej z Hliníka nad Hronom v smere do Chrústov v miestach, kde v ústi Sklennoteplickej doliny vchádza značka vpravo do lesa. Chodník sa po troch hodinách zážitkov znovu vráti na žltú o pár minút vyššie, kde sa pred tým od nej odpojil.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Úškrn, za ktorý expremiér Fico draho zaplatí

Ako by písal český spisovateľ Bohumil Hrabal o slovenskej politike: Niektoré škvrny sa nedajú odstrániť bez porušenia podstaty látky.

KOMENTÁRE

Na Súmračnej započali projekt - Hrádza proti ulici

Plán je jasný: čo najrýchlejšie zložiť vládu a tváriť sa, že je všetko v poriadku.


Už ste čítali?