Chodník na Bralce.

Autor: Marian Kopernický | 22.11.2013 o 20:11 | Karma článku: 6,43 | Prečítané:  839x

Takýto chodník môže vzniknúť  hlavne z ľudskej zvedavosti. Nieje tu preto, aby niečo spájal, aby po ňom kráčali ženy so sviečkami na cintorín, či muži s ešte teplým diviakom. Ani po ňom neprevážali vyťažené rudy a hrudy do doliny, ani tadiaľ deti neutekali zo školy radostné domov. Je to chodník iného druhu. Okružný, ale nie v kruhu... .

 

 

 IMG_6354.JPG

Bol to veru dobrý nápad, ale to sme na začiatku nevedeli. Na začiatku to bol iba nápad, ktorý bol inšpirovaný jedným z mojich bratrancov. Miesto pomerne známe a už dlhšie podozrivé, avšak ešte nepreskúmané. Čas tiež podozrivý – práve na Dušičky. Počasie  šedivo dušičkové , visiace, zakrývajúce. Nepršalo, tak sme šli.

 

Inak, na prvý pohľad obyčajný les, neznalý, po žltej prechádzajúci turista by si normálne nič nevšimol, nebyť nejakého výmyselníka, ktorý vymyslel že vytvorí okružný chodník lesom. A on ho tak vymyslel, ponaťahoval,  poskrúcal a poštveral,  že prechádzajúci po ňom prechádza po tých najnemožnejších miestach z celého lesa. Nesťažujem sa, naopak, práve v tom je skryté jeho čaro.

 

IMG_6276.JPG

 

 

Celé to pôsobí dojmom, akoby v tom úbohom lese boli skoncentrované všetky udalosti niektorej  zo stredovekých svetových vojen, ktoré  na pokoji ani kameň na kameni nenechali. Alebo že by hrozný oceľovo-pneumatický netvor v návale zlosti metal sebou a okolím, hádzajúci sa z výšky na zem či až pod zem. Ale, nechajme čo bolo, nech to bolo ako bolo, lebo to už bolo, už to nebude a prípadne, ak to ešte bude, tak potom to síce bude, ale určite inak ako to bolo.

 

 

IMG_6311.JPG

 

Búrlivé udalosti včerajška už nemajú s dneškom nič spoločné. V konároch ešte škriekajú rôzne lietajúce, ale inak je všade pokoj a kľud, bezvetrie a bezľudie.  Nikto od vtedy nepoupratoval, tak sa príroda sama  prispôsobila tomu, čo našla a tak pomaly ale iste zarastá, obrastá, vrastá a vyrastá všade tam, kde sa dá aj nedá. Machy, kry a stromy, byliny a maliny, korene, vetvy, haluzie, trávička a lišaj maličká .

 

 

IMG_6278.JPG

Pod Kečkou.

 

IMG_6281.JPG

Kečka.

 

IMG_6295.JPG

Na Kečke.

 

IMG_6302.JPG

Pri Kečke.

 

IMG_6303.JPG

Z Kečky.

 

 

IMG_6282.JPG

 

IMG_6307.JPG

 

IMG_6285.JPG

 

IMG_6321.JPG

 

IMG_6315.JPG

 

 

Nieje to však jednoduché vyrastať na tak doriadenom mieste: “Kam ma to zas odvialo? Dá sa tu vôbec zakoreniť? Kde je hore, kde dole? Tam niečo zavadzia! Nemôžem sa vystrieť! Pomóóc, podoprite ma, lebo padnem!“

 

 

IMG_6324.JPG

 

IMG_6330.JPG

 

IMG_6334.JPG

 

 

IMG_6308.JPG

 

Tak, ako je terén zložitý a dokrkvaný,  aj chodník je v tvare dlhého pokrúteného hada, ktorý by zožral aj vlastný chvost ak by ho v tme zazrel. Celú orientáciu preto musí návštevník odovzdať  značkám na stromoch a skalách. Stratiť sa práve tu by bola ozajstná pohroma, hlavne pre nás, keď sme si doma zabudli mapu a aj tradičné elektronicko-komunikačné zariadenia. Našťastie si tú zložitosť  uvedomili aj chodníkoznačiči, ktorí zelenou a bielou farbou nešetrili.

 

 

 

IMG_6346.JPG

 

Janova lúka je miestom, kde si môžeme vydýchnuť, uvoľniť sa, kde už nemusíme prísne strážiť  každý krok. Konečne rovná priestranná plocha a znamenie blízkeho konca – našej cesty.  Alebo konca zvieracích osudov, lebo vo vzduchu je cítiť  minulé ale aj aj budúce poľovačky. Išli sme ďalej, oddýchli sme si až v lístim zapadanom zátiší pri studničke a torze srnčej lebky.   

 

IMG_6352.JPG 

 

 

Pre toho, kto sa chce zorientovať: Chodník vychádza zo žltej turistickej značky vedúcej z Hliníka nad Hronom v smere do Chrústov v miestach, kde v ústi Sklennoteplickej doliny vchádza značka vpravo do lesa. Chodník sa po troch hodinách zážitkov znovu vráti na žltú o pár minút vyššie, kde sa pred tým od nej odpojil.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Môj dom, môj hrad. Sternbergovci si to môžu povedať už 800 rokov

So súrodencami sa tu pretekali na trojkolkách, pre miestnych robili omše. Na súkromnom hrade Český Šternberk hradný pán stále býva.

SVET

Únia zatvára hranice. Opúšťa tým myšlienky Schengenu

Z núdzových opatrení sa stávajú dlhodobé.


Už ste čítali?