Ľochy v Pukanci.

Autor: Marian Kopernický | 8.4.2011 o 18:04 | (upravené 14.4.2011 o 13:27) Karma článku: 7,15 | Prečítané:  2615x

Na úpätí Štiavnických vrchov je vzácne miesto, kam siaha posledný severný výbežok južanského vinohradníctva a zároveň najjužnejší výbežok štiavnického baníctva. To miesto sa volá Pukanec, historické banské mesto. Z baníctva dnes ostal iba náučný chodník, mŕtve štôlne a zopár stavieb. Vinohradníctvo je však živé.

 

Bol to chladivý, ale slnečný februárový deň, keď sme prišli do Pukanca. S kamarátom sme sa dohodli že nám ukáže ľoch, ktorý patrí ich rodine. Tak sme s troma sprievodcami prešli od evanjelického kostola po bočných uličkách až na okraj mesta, kde na svahu začínala oblasť vinohradov.


Prvý krát sme zazreli to, čomu tu hovoria ľoch. Ľoch je do skalného podložia vysekaná vinohradnícka pivnica, ktorá je spravidla obostavaná a nadstavená do tvaru záhradkárskej chatky, či domčeka, niekde aj s viacerými poschodiami. Zvonka je zo samotného ľochu vidno maximálne portál jeho vstupu, väčšinou oblúkový, niekde ani to nie.

NBPukanecLochy001.jpg

Ľoch môže mať tradičnejšiu formu ako napríklad tento.

NBPukanecLochy003.jpg

Alebo modernejší veľkolepejší vzhľad.


Z takého ľochového balkóna je krásny výhľad na dole ležiace polia s vysokým napätím až po Bohunice, aj na nízky hrebeň ďalšieho výbežku Štiavnických vrchov za nimi. 
Čo nás ale najviac zaujímalo, bol samotná pivnica v podzemí.

Po exkurzii sme vyšli von na slnko nadýchať sa čerstvého vzduchu. Pomedzi rady viniča sme vyšli k impozantnému výtvoru zrezaného stromu, kde z neho a okolo neho vyrastalo množstvo výhonkov.

NBPukanecLochy019.jpg

Bola to moruša, po pukansky vinohradnícka jahoda, ktorú vidno rozšírenú vo viacerých vinohradoch.

NBPukanecLochy020.jpg

Takto vyzerá jahoda v pôvodnej veľkosti.

NBPukanecLochy002.jpg

A takto vyzerajú "jahody" vo februári, bezpečne naložené.

NBPukanecLochy022.jpg

NBPukanecLochy025.jpg

NBPukanecLochy026.jpg

NBPukanecLochy027.jpg  


Urobili sme veľký okruh ľochárskymi uličkami vrátane námestia s krížom. Čo všetko sme videli, to ukážu nasledujúce fotografie.

NBPukanecLochy029.jpg

NBPukanecLochy028.jpg

NBPukanecLochy030.jpg

NBPukanecLochy031.jpg

NBPukanecLochy032.jpg

NBPukanecLochy033.jpg

NBPukanecLochy035.jpg

NBPukanecLochy036.jpg

NBPukanecLochy039.jpg


Ľochárska architektúra je nesmierne kreatívna, prispôsobivá a individualistická zároveň.  Miestami som si nemohol nespomenúť na moju dávnu návštevu Instanbulu, nuž, žeby kreatívno-staviteľský duch ľochárov bol ešte nejakým pozostatkom vplyvu stredovekých tureckých nájazdov?


Ľochy teda môžu mať najrôznejšiu formu. Napríklad holý ľoch so škridlovou strechou, ktorá kopíruje terén, betónové ľochy, dvojité ľochy, hlboké ľochy bez strechy, nedokončené, alebo v mostovej úprave, či ľochy drevené pestrofarebné. Dokonca sa objavil aj ľoch ako z katalógu súčanej mestskej sklenostennej a gabiónovej architektúry.

NBPukanecLochy040.jpg

NBPukanecLochy042.jpg

NBPukanecLochy043.jpg

NBPukanecLochy045.jpg


Bol to zaujímavý výlet plný dojmov a inšpirácií, odchádzali sme so želaním niekedy sa ešte vrátiť. Napríklad na pukanecké remeselné trhy.


Aj keď je novým nariadením v Pukanci zakázané podávať alkoholické nápoje v priestoroch autobusovej zastávky od 5,00 do 19,00 hodiny, podali mi naši sprievodcovia biele víno Mopr a červené André na domáce ochutnanie. Týmto ďakujem pánovi Samuelovi a jeho zaťkom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Môj dom, môj hrad. Sternbergovci si to môžu povedať už 800 rokov

So súrodencami sa tu pretekali na trojkolkách, pre miestnych robili omše. Na súkromnom hrade Český Šternberk hradný pán stále býva.

SVET

Únia zatvára hranice. Opúšťa tým myšlienky Schengenu

Z núdzových opatrení sa stávajú dlhodobé.


Už ste čítali?