Svätojurské pivnice (3).

Autor: Marian Kopernický | 18.2.2011 o 18:42 | Karma článku: 6,64 | Prečítané:  2317x

Hlúčiky ľudí veselej nálady postávajúce na chodníku pred Starou školou a Vinohradníckym domom v živej gestikulácii svedčili o tom, že Svätojurské pivnice sú otvorené už dosť dlho a ľudia ich hojne navštevujú.

V meste to naozaj žilo. Preplietli sme sa cez plný chodník a na rohu Vinohradníckeho domu sme sa zvrtli nahor. Menšia prechádzka bola vhod aj napriek mrazivému večeru. Vybrali sme sa navštíviť pivnicu Poľnohospodárskeho družstva v podzemí Pálffyho kaštieľa. Osmička. 
Kedysi dominantného producenta hrozna a výrobcu vína. Dnes, ako po splave divokej rieky, nachádzajúceho sa niekde úplne inde, dole. Pivnicu som poznal už z minulosti. Dlhé klenuté chodby s nerezovými, ale aj so starými drevenými veľkými sudmi. Chodili sme tam pre víno, ktoré nám družstvo dávalo za prenájom vinohradov. Nebola to však vždy výhra. Ich červené, ktoré farbilo skoro ako atrament, nie vždy dobre sadlo v bruchu.

JurPivnice050.jpg

Dnes nebola pivnica prístupná, otvorili iba vedľajšiu sálu. Tá pôsobila chladným socialistickým dojmom a nielen dojmom, bolo tam naozaj chladnejšie ako v iných pivniciach. To ale navadilo sediacej skupinke, tá sa zabávala a snažila zahriať celú miestnosť.  Na jej stenách visela divná výzdoba. Vyťaté hlavy viniča. Žeby to mal byť nejaký symbol?
Nuž, ako som zisti, od "vitality" družstva závisí osud mnohých vinohradov, ktoré boli vrátené pôvodným vlastníkom. Keď som sa ja pokúšal vybaviť na družstve nejaké služby, napríklad kosenie, bolo mi povedané že na to nemajú prostriedky.
Dlho sme sa nezdržali. Po koštovke zopár bielych vín sme vyšli po schodoch von. Dokonca ani na poslednom schodíku sme nezakopli, vďaka jeho výraznému označeniu.  

JurPivnice051.jpg

JurPivnice052.jpg

Po chvíli sme sa znova zvrtli okolo rohu Vinohradníckeho domu. To sme už vedeli kam máme namierené, logika fungovala.
Išli sme do pivnice s číslom 4: Ladislav Kautz v Kautzovej pivnici na Kautzovej ulici číslo 1. 3 krát Kautz, to niečo znamenalo! Kto bol Dr.Kautz, to sme sa dozvedeli dole v pivnici na informačnom paneli. S Ladislavom sme sa skontaktovali cez jeho vína v širokom spektre. A pivnica, to bol skvost! Niečo ako živé múzeum.

JurPivnice057.jpg

JurPivnice054.jpg

JurPivnice060.jpg

JurPivnice053.jpg

Na rozdiel od ostatných, ktorými sme prešli, bolo vidno že v tejto pivnici sa víno dnes aj vyrába a vyrába sa tu už dlho. Predná, hlbšia a väčšia časť je na školenie a skladovanie vína, v zadu sú drevené schodíky do vyššej časti, ktorá je prešovňou. V nej dominuje obrovský historický drevený preš s dreveným šnekom postavený pozdĺž zadnej steny.

JurPivnice073.jpg

JurPivnice074.jpg

JurPivnice066.jpg

Dajú sa tu nájsť aj menšie kovové, drevené, aj hydraulické lisy, ako aj ručný mlyn na hrozno prerobený na elektromotor. Je tu aj zabudovaná veľká nádrž z Klosterneuburgu s dvoma hevermi, ktoré už zjavne dlho neboli použité.

JurPivnice062.jpg

JurPivnice061.jpg

JurPivnice068.jpg

JurPivnice069.jpg

JurPivnice064.jpg

JurPivnice076.jpg 

Iné dva hevere, ale o poznanie čistejšie, sa nachádzajú v hlavnej časti pivnice zavesené na riadnom drevenom sude. Ten bol najväčší aký som dnes videl. Okrem veľkých vecí tu bolo viac zvláštnych technických zariadení, aj mnoho iných drobností.

JurPivnice058.jpg

JurPivnice055.jpg

Veru, bolo čo obzerať a fotiť, iba jedna fotka ostala rozmazaná a to práve tá, na ktorej pózuje sám gazda za pultom svojich vín.

JurPivnice091.jpg

To bol asi nejaký signál, že už stačilo a tak sme prešli popod štýlový luster vo vstupnej časti pivnice a schodami nahor na svieži januárový vzduch.

JurPivnice092.jpg

JurPivnice094.jpg

Už v úplnej tme sme prešli dole Bratislavskou povedľa pivnice s číslom 3, tam iba nazreli do miniokienok od ulice, zvrtli sa na rohu a u Chowanieca s Krajčírovičom sme si ešte vyzdvihli poslednú fľašku.
A už sme v Pezinku, kde prestupujeme na iný autobus. Po Juri vyzerá dnes večer Pezinok ako tiché zaspaté mestečko.

JurPivnice095.jpg

JurPivnice101.jpg

Na druhý deň ráno som si v príjemných spomienkach na predchádzajúci večer zoradil k sebe prinesené tri "suveníry". Rýnsky rizling a Rulandské šedé od Mariána a Waltera Pajera a Cabernet-Merlot od Chowanieca s Krajčírovičom.

JurPivnice103.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Môj dom, môj hrad. Sternbergovci si to môžu povedať už 800 rokov

So súrodencami sa tu pretekali na trojkolkách, pre miestnych robili omše. Na súkromnom hrade Český Šternberk hradný pán stále býva.

SVET

Únia zatvára hranice. Opúšťa tým myšlienky Schengenu

Z núdzových opatrení sa stávajú dlhodobé.


Už ste čítali?