Svätojurské pivnice (1).

Autor: Marian Kopernický | 4.2.2011 o 18:42 | Karma článku: 8,85 | Prečítané:  2800x

Nebýva často príležitosť nazrieť v jeden deň do štrnástich vinohradnívkych pivníc v jednom z historických centier slovenského vinárstva, vo Svätom Jure. Nie je ani jednoduché v jeden deň všetky navštíviť bez straty sviežosti v hlave.

V poslednú januárovú sobotu bola tá príležitosť. Svätojurský vinohradnícky spolok na tento deň zorganizoval štvrtý ročník dňa Svätojurských pivníc. V starých pivniciach sa zišli ľudia strednej až mladej generácie, aby vychutnali vína vo svojej najlepšej zrelosti.

DSP_11plagat.jpg

My sme sa autobusom cez Pezinok dopravili na miesto činu. Iba pár krokov od zastávky sa nachádzala pivnica s číslom 13. Myslím, že to nebola nešťastná voľba začať práve tu vo "vinárskych závodoch".
Veľká rožná budova patrila v časoch vrcholu vinárskej produkcie Vinárskym závodom. Dnes sa v jej priestoroch a rozsiahlych pivniciach vyrába víno, ktoré na etiketách nesie dve mená: Chowaniec a Krajčírovič.

JurPivnice005.jpg

JurPivnice007.jpg

Pri pohľade na rady nových lesklých nerezových tankov pekne v radoch zoradených nejednému vinárovi preblysnú hlavou myšlienky o vlastnej malosti. Moderná technológia je tu osadená do priestorov, z ktorých ešte nevyprchal duch socializmu. Štýlová elektroinštalácia, zabudnutá tabuľka brigády socialistickej práce, ... .

JurPivnice004.jpg


Zaujímavý pohľad bol aj na priestor výpustu z nejakých bývalých veľkých nádrží, vykachličkovaný a ozdobený hroznovým vzorom. Ale, výroba vína v takom množstve asi celoročne nedáva majiteľom hlboko spávať, celé to musí perfektne šľapať a točiť korunky. O tom svedčila aj šírka a kvalita ponuky vín na mieste. Mňa tu zaujal Tramín červený, ktorý bol úplne iný ako ten môj.

Ďalšie pivnice sme zobrali po rade ako sme išli hore námestím. Prvá na rane bola pivnica v "Kamennom dvore".

JurPivnice018.jpg


Túto pivnicu vlastnia na vinárske pomery mladí manželia Miklovičovci. Hoci je pivnica historická, pôsobí mladým, sviežim a čistým dojmom. Rovnakým dojmom pôsobia aj ich vína. Záujem o ne nebol malý, chvíľu nám trvalo kým sme sa dobojovali k "pultu". Miklovičovci majú záľubu v starých pieckach, videli sme ich tam niekoľko, o jednu som sa skoro popálil. Biele steny pivnice boli zaujímavo osvetlené a v celom priestore pivnice bol umiestnený starobylý inventár a dekorácie, okrem zadnej steny kde bola plocha obsadená hudobnou aparatúrou na večerné vystúpenie "Karpatského horkého". Toho sme sa žiaľ nedočkali, inak by sme potom museli ísť domov peši cez tmavý zamrznutý Šúr. Brŕ!

JurPivnice015.jpg

JurPivnice014.jpg

JurPivnice013.jpg

JurPivnice016.jpg

JurPivnice012.jpg

JurPivnice019.jpg

JurPivnice020.jpg

Vyškriabali sme sa po strmých drevených schodoch z pivnice nahor cez dvor na ulicu. Tam nás o pár domov vyššie čakal ďalší zostup. To už malo iný charakter, aj farbu. Pivnica stará v pôvodnom stave muriva. V nej dominoval pán Herda, veselý, zhovorčivý. Sekundovala mu jeho pani, jej ďakujeme za chlebíky s výbornou pomazánkou. Na stenách boli rozvešané všeliaké historické vinohradnícke pomôcky aj so stopami modrej skalice. Reč bola o putňovom rozprašovači visiacom na stene oproti, ktorého názov sa pán domáci zdráhal pred manželkou vysloviť.

JurPivnice022.jpg

JurPivnice023.jpg

JurPivnice024.jpg

JurPivnice025.jpg

JurPivnice026.jpg

JurPivnice027.jpg

JurPivnice028.jpg


Napokon sme sa ho dozvedeli ... a dozvedel som sa aj to, neskôr, že v tejto pivnici sa natáčalo Hečkovo Červené víno. Niekto zabudol zavrieť dvere a denné svetlo nás výlákalo vybehnúť hore po betónových schodoch von za ďalšími zážitkami.
Ale o tom až nabudúce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Môj dom, môj hrad. Sternbergovci si to môžu povedať už 800 rokov

So súrodencami sa tu pretekali na trojkolkách, pre miestnych robili omše. Na súkromnom hrade Český Šternberk hradný pán stále býva.

SVET

Únia zatvára hranice. Opúšťa tým myšlienky Schengenu

Z núdzových opatrení sa stávajú dlhodobé.


Už ste čítali?