Tam hore, na Bukovine.

Autor: Marian Kopernický | 23.12.2010 o 20:40 | Karma článku: 7,49 | Prečítané:  1479x

Bol to ešte neskorý október, keď bukovinským chotárom prenikali lúče neskorooktóbrového slnka aj s chladivým vetrom z juhovýchodu. On stál s reťazou na krku a čakal, kým sa objavíme. Času bolo ešte dosť. Viac ako hodinu.

 

Dobre sme sa rozhodli nezostať na Všechsvätých doma. Najskôr tušené, neskôr predpovedané a napokon dobré počasie bolo potvrdené. Prekľučkovali sme v prúdoch áut, hoci nás to zahnalo až na Levice, rozkúrili našu novobanskú chalupu a bolo fajn.

NBVsechS_Bukovina009.jpg


Na druhý deň sme si vyšli na Bukovinu, ktorá je jednou z tých vyššie položených osád v okolí. Keďže sme tam už asi dva roky neboli, udreli nám do očí miestne novoty. Mohutný chladivý bukový les, ktorým sa vinie prístupová asfaltka už stratil svoju celistvosť, na niektorých miestach sa otvorili nové výhľady do starohutskej doliny.

On sa práve dostavil na miesto, kde nás bude čakať. Pekné miesto, pri ceste pod čerešňou.

 NBVsechS_Bukovina008.jpg

Zopár starých vecí zostarlo ešte viac, niektoré roľnícke usadlosti osireli. Iné budovy, relatívne nové zostarli, napríklad kostol, ktorý bol iba nedávno postavený. Ale pribudli tu aj nové veci, zopár domov a hlavne dobytok, ktorého minule nebolo až toľko vonku vidieť. Pribudla aj nová štýlová drevená krčma postavená na strategickom mieste pri vstupe do dediny.

NBVsechS_Bukovina038.jpg

Za potravinami sme odbočili na blatistú cestu vpravo do kopca. Blato bolo našťastie primrznuté, iba na oslnených miestach sa lepilo. Ako sme stúpali nahor, síce južný ale zato chladný vietor nás začal obťažovať čoraz viac.

Jemu zima nebolo, bol na to pripravený. Stál spokojne na svojom mieste.

NBVsechS_Bukovina015.jpg

NBVsechS_Bukovina010.jpg
  
Vystúpali sme pod úzky pás lesa, ktorý nás chránil pred dobiedzajúcim vetrom. Pozdĺž neho sme prechádzali a pod nami sa ocitli roztrúsené bukovinské domy, ktoré akoby vyhľadávali tie najrovnejšie pozemky v kopcovitom kraji. Pasienky si v tomto čase ešte držali svoju sýtu zelenú, ale opadavé listy lesa už menili farby podľa tradičného vzoru. V diaľke sa črtali ďalšie kopce, čím ďalej, tým slabšie.

NBVsechS_Bukovina006.jpg

NBVsechS_Bukovina004.jpg

NBVsechS_Bukovina007.jpg

NBVsechS_Bukovina026.jpg

Prešli sme oblúkom ponad dedinu a začali sme klesať k ceste na Záhrb.
On nás už určite zacítil, vietor doručil naše pachy k jeho nozdrám.

NBVsechS_Bukovina011.jpg

NBVsechS_Bukovina029.jpg

NBVsechS_Bukovina014.jpg

NBVsechS_Bukovina017.jpg

NBVsechS_Bukovina019.jpg

NBVsechS_Bukovina022.jpg

Zišli sme na cestu lemovanú čerešňami, ktoré tu stáli už bez listov a otočili sme smer nášho pochodu späť do dediny. Dobytok sediac v ohrade pri ceste si trávil svoje sústa, o nás záujem nejavil. Nás ale zaujal jeho pokoj, červené bobule visiace z kríkov a jablká rôznych farieb zavesené na jednom strome.

NBVsechS_Bukovina030.jpg

NBVsechS_Bukovina033.jpg

NBVsechS_Bukovina031.jpg

Blížime sa k dedine zo zadu a až teraz sme ho zbadali stáť pod čerešňou pri ceste. Podišli sme bližšie.
Jeho sympatické očká sa na nás zvedavo zahľadeli: "To sú tí, ktorých som už dlho cítil že sa motajú okolo dediny." Bol to on, bujak, nie ona. A to je rozdiel!

NBVsechS_Bukovina032.jpg


Pozreli sme mu do očí snažiac sa vyzistiť jeho náladu, no nič sme z nich nevyčítali. Stál tam síce pokojne, ale strategicky ovládal cestu. Mal na krku reťaz, ale nevedeli sme s istotou odhadnúť aká je dlhá. Chvíľku sme ho ešte pozorovali, on nás, potom sme sa rozhodli prejsť. Pekne jemne, pomaly, veľkým oblúkom v bezpečnej vzdialenosti. Vyšlo to, žiadny incident. Celkom milý býček!

NBVsechS_Bukovina037.jpg

Potom sme už voľne kráčali stredom dediny, minuli sme bývalú školu, drevenú zvonicu, zavretú krčmu a pri studni sme opustili toto zaujímavé miesto.

NBVsechS_Bukovina040.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Môj dom, môj hrad. Sternbergovci si to môžu povedať už 800 rokov

So súrodencami sa tu pretekali na trojkolkách, pre miestnych robili omše. Na súkromnom hrade Český Šternberk hradný pán stále býva.

SVET

Únia zatvára hranice. Opúšťa tým myšlienky Schengenu

Z núdzových opatrení sa stávajú dlhodobé.


Už ste čítali?