Jablkový rmut.

Autor: Marian Kopernický | 3.11.2010 o 19:11 | Karma článku: 5,20 | Prečítané:  1201x

Čo je to rmut? František Hečko napísal: "Škvrkot mliaždeného hrozna mieša sa s pleskotom kašovitého rmutu." Výroba rmutu z jabĺk môže byť tiež zážitok. Dúfam, že zážitkom bude aj "koštovanie" toho čo rmutom počalo, čo dnes iba tíško šumí...

JablkaNB001.jpg 

Vybral som sa s kamarátom do nášho sadu pooberať a doviesť nejaké jablká. Cestou sme prechádzali cez Nitru. Je to vždy zvláštny zážitok vidieť hrad, medzi mihajúcimi sa stromami popri ceste, znenazdajky vypínajúci sa na brale medzi poliami.

JablkaNB036.jpg

JablkaNB037.jpg

Z hukotu auta sme vystúpili do krajiny ticha a kľudu. Nebýva to vždy takto, ale v ten deň som doobeda nepočul žiadne cirkulárky, vyžínačky ani iné "kačky". Aj počasie bolo podobné, trochu mdlé, zatiahnuté a s tichom po vetre.

JablkaNB024.jpg

Tráva sa kúpala v rose ako moje nohy v gumákoch. Ešte stále bolo dosť ovocia na stromoch, miestami viac ako lístia. Darmo, jeseň pozhadzuje skoro všetko do trávy. V nej sme našli celkom nahusto popadané jablká.

JablkaNB004.jpg

JablkaNB005.jpg

JablkaNB006.jpg

Prvé kroky ma zaviedli k miestu, kde som asi pres 18 rokmi vysadil tri rady jabloní. Mali to byť palmety, ktoré som prvé roky úzkostlivo tvaroval a strihal. Ale časom, čím boli vyššie, bol už problém udržať ich v želanom tvare. Neskôr som kapituloval a stromom som daroval plnú slobodu. Môj počin spred 18 rokov som vyhodnotil ako vykročenie tým nie najsprávnejším smerom. Prostredie, situácia, čas, občas aj vysoká zver, tu vyžadujú pestovať vysokokmenné samostatne stojace stromy.

JablkaNB011.jpg

JablkaNB012.jpg

JablkaNB015.jpg


Jeseň bola vo svojej možno najfarebnejšej fáze, keď niektoré stromy stáli už bez lístia čakajúc na prvý sneh a vianoce, ozdobené farebnými jablkami. Iné boli žlté, alebo červené, no nie od hanby. A potom aj také, ktoré si v zeleni svojich listov ešte nevšimli, že skončilo leto.

JablkaNB010.jpg

JablkaNB017.jpg

Ťahalo ma to prejsť sa po okolí, ale ešte nebol na to čas. Dooberal som tie moje palmety a potom som sa začal hrabať v tráve. Zbieral som padané jablká. Nie bezúčelne!

JablkaNB23.jpg

JablkaNB021.jpg JablkaNB022.jpg

JablkaNB020.jpg

Napadlo ma, že prečo by som z nich neurobil mušt a nevykvasil? Keď som už tento rok s hroznom tak biedne dopadol, nuž! Ale, napadlo ma to už skôr, doma. Tak som mal so sebou potrebné nádoby.


JablkaNB019.jpg

JablkaNB032.jpg

Pomlieť štyri či päť bedničiek jabĺk trvalo s mlynčekom na jablká celkom dlhý čas. Zo začiatku som sa to snažil urýchliť tlačením rukou, ale to malo svoj koniec, keď sa mi prostredný ľavý prst dostal medzi otáčajúce sa ostne. Veru, tento typ je ako žralok! Keby som to isté urobil v mlynčeku na hrozno, prišlo by iba k pricviknutiu. Ale teraz sa to bez "červenej" nezaobišlo. Trochu som sa po dvore poprechádzal a potom som pokračoval iba s jednou rukou.

NBVsechS011.jpg

JablkaNB025.jpg

JablkaNB026.jpg

JablkaNB028.jpg

Dalo sa a vyrobil som asi 60 litrov rmutu. Rmut, zvláštne slovo! Ten rmut a jablká sme naložili do auta. Ale ešte sme neodišli. Predsa len prišiel čas na prechádzku.

JablkaNB027.jpg

Zišli sme dole do mesta a v najlepšej novobanskej pizzérii sme si pekne za odmenu dali Al Capone.
Teraz na ten deň rád spomínam, najmä pri pohľade na dva 25 litrové domižóniky v ktorých sa pekne v teplúčku verandy kvasí a šumí budúce jablkové víno.
Tak k vianociam na zdravie!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Môj dom, môj hrad. Sternbergovci si to môžu povedať už 800 rokov

So súrodencami sa tu pretekali na trojkolkách, pre miestnych robili omše. Na súkromnom hrade Český Šternberk hradný pán stále býva.

SVET

Únia zatvára hranice. Opúšťa tým myšlienky Schengenu

Z núdzových opatrení sa stávajú dlhodobé.


Už ste čítali?