Strasti malého vinohradníka.

Autor: Marian Kopernický | 20.10.2010 o 20:10 | (upravené 28.10.2010 o 9:10) Karma článku: 9,68 | Prečítané:  996x

Malý vinohradník sa niekedy stáva ľahkou korisťou nepriazne počasia, či iných akože náhod a okolností. Keď sa viac neprajností spojí a dohodne, výsledok celoročného snaženia sa dá prirovnať k číslu nula.

Tak, idem na to, pomyslel som si. Dozrelo. Nieje zle, pršať snáď nebude. Zoberiem ten veľký lavór a ešte dva škopky, pre istotu. Dva plastové kýble a dvojo nožníc. Chlapec pomocník, sadni si do auta, ideme.

foto009.jpg foto010.jpg

Tu v Juri je rušno, oberajú aj susedia, aj ďalší.No, ako obyčajne, zarastené burinou, je to viac chodenia, hľadania ako oberania. Mizerné družstvo, nechcú kosiť, mal by som to ešte na jeseň zvládnuť. Veľa toho nebude. Dobre že som si objednal tých 150 kg Mülleru. Tu to vyzerá tak na 30 kíl maximálne.

foto015.jpg

Ehh, mobil zvoní. Ahoj. Čo?? Že všetko hnilé? Muller? Nemám tam ani chodiť? Echhch. Uff, nebude Müller. Ešte tento Tramín, to dooberáme. A je to. Stačila jedna bedňa. Zase mobil. To svokor. Teda neoplatí sa? Málo? Dobre! Nebudem kôli tomu chodiť do Biskupíc. Hmm, tak ani odtiaľ nič nebude.

foto011.jpg foto012.jpg

Vrátili sme sa domov. Vyložím to. Nejak sa to zle melie, ale je toho málo, raz-dva to bude. Ešte oberiem z vinohradu pri dome. Ten tento rok poriadne dostal, krúpy skoro ako orechy. Oberám iba zdravé strapce. Je ich málo. Hotovo, pol kýbla. Tak málo si ešte nepamätám. Prvý rok bolo pol vreca. Pomeliem aj toto a zmiešam s Tramínom.

foto016.jpg

Preš som si pripravil včera. Iba ho zložím, a už tečie mušt. Zoberiem 15 litrový demižón. Tam to lejem. To kalné. Odložím 5 litrov na pitie, z toho čistejšieho. Po obede dokončím prešovanie a bude hotovo.

foto017.jpg foto018.jpg

Chlapec si pýta robotu. Zober si kladivo a kliny, porozštiepaj tamtie hranoly, popílime, zakúrime. Stojím pri preši a čakám na posledné kvapky muštu. Niečo zrazu letí. Vrch z kladiva, rovno do demižónu.

Prepánajána, zasiahol ho, rozbil a mušt už slobodne vyteká na dlažbu popod strom. Pozerám, nič nerobím, syn pozerá tiež, kým mušt úplne nevytiekol. Rukami som iba zalomil akosi, a vzdychol ach! S porozumením situácie nenadávam, neviním. Telo stojí uvoľnene, iba dych sa na chvíľu zrýchlil a ruky sa vystierajú.

foto020.jpg
 
Črepy zbieram, zahadzujem, dlažbu umývam mokrou handrou ako aj všetky použité veci. Do zápisníka za rok 2010 píšem nulu a hovorím si: bol to ale beťár rok! Ešteže zásoby nejaké máme a uvidí sa o rok. Ľahám si odovzdane na sedačku a rozmýšľam kde kúpiť burčiak.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Môj dom, môj hrad. Sternbergovci si to môžu povedať už 800 rokov

So súrodencami sa tu pretekali na trojkolkách, pre miestnych robili omše. Na súkromnom hrade Český Šternberk hradný pán stále býva.

SVET

Únia zatvára hranice. Opúšťa tým myšlienky Schengenu

Z núdzových opatrení sa stávajú dlhodobé.


Už ste čítali?